Leczenie kanałowe zębów na jednej wizycie

Prawie każda osoba, wyobrażając sobie leczenie kanałowe zęba, po prostu boi się. To dlatego, że wywołuje to skojarzenie z długim procesem leczenia, do tego bolesnym. Dostępne są jednak nowoczesne metody stomatologiczne, które ułatwiają pacjentom życie. Jedną z nich jest leczenie kanałowe jednowizytowe. Spójrzmy, jak ono wygląda.

Kanałowe leczenie zębów nikomu nie kojarzy się przyjemnie. Ból, wysokie koszty oraz długość trwania to podstawowe kwestie. Dotychczas sytuacja zawsze wyglądała podobnie. Pacjent nie był w stanie funkcjonować z powodu bólu zęba, a nawet spać. Szybko umawiał się na wizytę u dentysty, by coś z tym zrobić. Pełen nadziei siadał na fotelu i czekał na upragniony efekt, przede wszystkim polegający na zniwelowaniu bólu. Stomatolog podejmuje działanie, pacjent czeka na ulgę i nagle okazuje się, że jedynym sposobem na wyleczenie zęba jest leczenie kanałowe. Strach i groza. Pacjenci niechętnie przyjmują taką informację.

Czy nadal sytuacja musi wyglądać tak samo i czy pacjenci muszą się bać?

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe? W sytuacji, gdy miazga zębowa martwieje i dentysta rozpoznaje zakażenie bakteryjne bądź stan zapalny. Ból minie dopiero wtedy, gdy zakażona tkanka zostanie usunięta a stomatolog wypełni powstałą komorę oraz wyczyszczone kanały zębowe. Są one wąskie i trudno je obejrzeć bez skomplikowanych przyrządów optycznych.

Leczenie endodontyczne

Raz i porządnie: leczenie kanałowe na jednej wizycie

Leczenie kanałowe zęba może być przeprowadzone podczas jednej wizyty u specjalisty. To doskonała informacja dla pacjentów. Tak zwana metoda jednowizytowa nie wymaga od pacjenta powracania kilkukrotnie do gabinetu z tym samym chorym zębem. Wszystkie czynności, które muszą zostać wykonane, stomatolog podejmuje przy okazji jednej wizyty pacjenta. Podaje miejscowe znieczulenie. Sięga do mikroskopu, by oczyścić kanały, zorientować się w ich przestrzeni i nierównościach. Daje mu to możliwość również ominięcia anatomicznych przeszkód. W przypadku tradycyjnej metody leczenia nie jest to do wykonania.

Opracowane kanały korzeniowe, dzięki narzędziom maszynowym i ręcznym, stomatolog wypłukuje za pomocą płynów dezynfekujących. Na koniec wizyty wypełnia kanały. Widać, że jest tu wiele, następujących po sobie, czynności. Z tego powodu leczenie kanałowe jednowizytowe może zająć do 3 godzin. W tradycyjnym leczeniu jest to kilka wizyt, więc zmiana jest bardzo na plus.

Autor

Renata Wiśnia

Redakcja graybox.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@graybox.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie ze strachem przed wizytą u stomatologa. Dzięki nam, dowiesz się ile kosztują najskuteczniejsze zabiegi dentystyczne. Nie lekceważ dolegliwości jamy ustnej.

Zadbaj o swoje zęby już dziś i ciesz się ze zdrowego i pięknego uśmiechu.