Przyczyny leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zęba

Często okazuje się, że leczenie kanałowe to jedyna forma leczenia, która będzie ratować zęby przed usuwaniem. Jeśli ktoś nie chce się zmagać z martwicą to bez wątpienia powinien na takie leczenie się zdecydować. Polega ono na tym, że usuwa się zniszczoną miazgę, a w korzeń wprowadza się materiał wypełniający.

Leczenie endodontyczne - przyczyny

O konieczności leczenia w taki sposób decyduje zniszczona miazga., do jej zniszczenia dochodzi na skutek działania produktów drażniących. Mogą to być między innymi stany zapalne oraz mocne ubytki związane z próchnicą. Dodatkowo można również zauważyć, że ten problem pojawia się w momencie, gdy mamy ząb który będzie mechanicznie uszkodzony. Możliwe, że to problem pojawiający się po złamaniu korony, nadmiernym obciążeniu czy uderzeniu zęba, ząb, która wymaga leczenia kanałowego nie zawsze będzie bolał, wiele bowiem zależy od progu bólu u danej osoby.

Zapalenie miazgi zęba

Zazwyczaj jeśli miazga będzie w stanie zapalnym to cyklicznie pojawi się silny ból. Dodatkowo ten ból może się zmieniać. Pojawia się nadwrażliwość również na gorące i zimne posiłki. Jeśli dochodzić będzie do martwicy nerwu to bakterie zniszczą miazgę i pojawiać się będzie problem ze zgorzelą. Będzie się to objawiać w momencie, gdy będziemy się kładli, pojawi się w pozycji leżącej silny ból. Możemy mieć takie wrażenie, że ząb będzie zbyt wysoki i tym samym będzie wysuwał się z zębodołu.

Endodoncja

Przyczyną bólu jest nie sama miazga ale gazy, które tworzą się w procesie gnilnym. Nie mają one ujścia i zaczynają naciskać na nasze tkanki powodując ból. Pojawia się również zapalenie okołowierzchołkowe. Leczenie zgorzeli miazgi inaczej niż w stanie zapalnym trwa dłużej i może nieść za sobą większe ryzyko. Jeśli ktoś ma problem z dużą próchnicą może przez parę miesięcy unikać leczenia przez plombę z tlenkiem cynku, która to będzie miała pewne lecznicze działanie. Wpływać będzie na regenerację miazgi.

Nie zawsze daje nam to odpowiedni efekt. Czasami ząb i tak musi zostać poddany leczeniu kanałowemu. Warto je realizować i dzięki temu uratować zęba, będzie mocniejszy niż taki po leczeniu., dlatego przeprowadzenie tego leczenia może się okazać rzeczywiście wskazanym rozwiązaniem.

Autor

Renata Wiśnia

Redakcja graybox.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@graybox.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie ze strachem przed wizytą u stomatologa. Dzięki nam, dowiesz się ile kosztują najskuteczniejsze zabiegi dentystyczne. Nie lekceważ dolegliwości jamy ustnej.

Zadbaj o swoje zęby już dziś i ciesz się ze zdrowego i pięknego uśmiechu.