Brak zęba jest groźniejszy niż sądzisz cz I

Ubytki w uzębieniu

Okazuje się, że połowa Polaków nie ma przynajmniej jednego zęba. Większość z nas to jednak bagatelizuje. Dentyści jednak uważają, że brak zęba może nam spowodować wiele problemów.

Brak zęba - skutki

Na co będziemy narażenie w szczególności?

Jeśli tracimy jeden ząb tak naprawdę pozostałe zęby zostają pozbawione stabilności i dlatego mogą się również zacząć rozchodzić. Konsekwencją tego będą szpary między zębami, powiększenie się diastemy między jedynkami. Zęby mogą również ulegać rozchwianiu.  (http://www.pro-orto-dent.pl/Implanty.html Szczególnie te, które sąsiadują z ubytkiem. Brak podpory sprawia, że zdrowe zęby wychylają się ku przerwie jaka się pojawiła. W wielu przypadkach może również dojść do przemieszczenia się zdrowych zębów w miejscu ubytku.

Atrofia -  Uwaga na zanik kości

Utrata jednego zęba może powodować atrofię a więc zanik kości. Brak zęba w żuchwie lub szczęce sprawi, że pozbawione zostają one obciążenia mechanicznego jakie pojawia się w trakcie jedzenie. Nieużywana tkanka kostna a dokładnie kość wyrostka zębodołowego, na którą nie będą napierać już ziły żucia. Proces taki ma charakter postępujący. Już w pierwszym roku od utraty zęba możemy stracić 25% kości. Co więcej, jeśli ubytek nie będzie odpowiednio uzupełniony atrofia będzie szła dalej i z czasem zacznie dotykać również kości szczęki.

Konsekwencje w braku uzębienia

Konsekwencją tego może być zmniejszenie się odległości między nosem oraz brodą oraz opadnięcie policzków, które również powinny mieć podparcie w zdrowych zębach. Już jeden ubytek może więc być poważnym problem i także zmienić rysy twarzy.

Zęby trzonowe

Problem jest szczególnie poważny, gdy będzie dotyczyć zębów trzonowych. Utrata któregokolwiek w tym odcinku sprawia, że siły nacisku idą na zęby przednie. Te będą nadmiernie obciążone i mogą się zacząć wychylać, a to sprawi, że zaczną się szybko zużywać. Na uszkodzenia narażone będą również zęby przeciwstawne dla ubytku. Brak naturalnego wsparcia sprawia, że zdrowe zęby zaczynają się wysuwać również z kieszonki. To rodzić będzie szereg różnorakich problemów, które związane są z niekontrolowanym nagryzaniem albo napięciem.

Ubytek wpływać będzie na cały nasz organizm. Osoby nawet z jednym ubytkiem już będą mieli gorszy sposób rozgryzania jedzenia, co wpływać będzie również na pracę układu pokarmowego.

Autor

Renata Wiśnia

Redakcja graybox.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@graybox.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie ze strachem przed wizytą u stomatologa. Dzięki nam, dowiesz się ile kosztują najskuteczniejsze zabiegi dentystyczne. Nie lekceważ dolegliwości jamy ustnej.

Zadbaj o swoje zęby już dziś i ciesz się ze zdrowego i pięknego uśmiechu.