Profilaktyka zwykła a profesjonalna

Profilaktyka zębów

To, że lepiej będzie zapobiegać niż leczyć to oczywista sprawa. Zasada ta ma szczególne znaczenie, jeśli weźmie się pod uwagę dentystów i leczenie zębów. Nadal niestety większość z nas traktuje to jako zło konieczne i dlatego pojawiamy się tam dopiero w momencie, gdy nas już coś będzie boleć. Jeśli chcemy unikać problemów z zębami musimy myśleć o dobrym realizowaniu zabiegów profilaktycznych. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.html)

Higiena zębów

Będzie tutaj chodziło o codzienne zabiegi higieniczne wykonywane samodzielnie w domu, ale także zabiegi cykliczne i przeprowadzone już w gabinecie stomatologicznym i będzie to profilaktyka profesjonalna. Oba rodzaje działań prewencyjnych powinny być realizowane starannie u dzieci i dorosłych. Jeśli chodzi o najmłodszych profilaktyka musi również dotyczyć zębów mlecznych, ponieważ dzięki temu pośrednio zabezpieczy się zęby stałe.

Profilaktyka zwykła

Priorytetem jest utrzymywanie dobrego poziomu higieny. To działania, które muszą wykonywać wszyscy i który należy codziennie podejmować już od pierwszego zęba mlecznego. Tutaj najważniejsza będzie systematyczność, co sprawi, że uda się rzeczywiście je skutecznie rozwiązać. W przypadku niemowląt i małych dzieci czynności związane z zapobieganiem chorobom jamy ustnej muszą być wykonywane przez rodziców a mniej więcej od 10 roku życia już przez dzieci pod nadzorem dorosłych.

Zabiegi profilaktyczne

W ramach profilaktyki zwykłej należy:

Minimum dwa razy w ciągu doby szczotkować zęby w tym koniecznie przed udaniem się na nocny spoczynek. Osoby, które noszą aparaty dentystyczne muszą myć zęby po każdym posiłku i używać również do tego specjalne szczoteczki. Należy używać również nitek dentystycznych oraz płukanek do higieny jamy ustnej. Ważne będzie płukanie jamy ustnej czystą wodą. Należy stosować dietę, w której nie będzie zbyt wiele cukru.

Profilaktyka profesjonalna

Dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie działań prewencyjnych w czasie okresowej wizyty kontrolnej u dentysty. Skorzystać z nich można przy okazji wizyty zaplanowanej z powodu leczenia. Profesjonalna profilaktyka jest realizowana na zębach zdrowych lub tych, które nie są naruszone przez kwasy bakteryjne.

Wykonuje się tutaj takie zadania jak:

Przegląd jamy ustnej i zębów a także oszacowanie ryzyka rozwoju próchnicy lub stopnia zmian chorobowych. Można będzie również stosować lakowanie zębów, lakierowanie czy ich fluoryzację.

Autor

Beata Andrzejewska

Redakcja graybox.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@graybox.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie ze strachem przed wizytą u stomatologa. Dzięki nam, dowiesz się ile kosztują najskuteczniejsze zabiegi dentystyczne. Nie lekceważ dolegliwości jamy ustnej.

Zadbaj o swoje zęby już dziś i ciesz się ze zdrowego i pięknego uśmiechu.