Jak postępować przez podaniem miejscowego znieczulenia?

Znieczulenie dentystyczne

Zanim dentysta poda pacjentowi właściwe znieczulenie powinien starać się odwrócić uwagę pacjenta, doprowadzić do tego, aby uspokoił się i zrelaksował. Dobry dentysta przed podaniem właściwego środka znieczulającego znieczuli jeszcze dodatkowo. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.html)

Czy czynności te są konieczne?

Tak. Wielu pacjentów odczuwa strach nie tylko przed dentystą, czy obawia się samego zabiegu, ale boi się także chwili, kiedy będzie podawane mu znieczulenie. Nie ma tutaj znaczenia, czy pacjent otrzyma znieczulenie ogólne (popularnie zwane narkozą), czy miejscowe. Pamiętajmy, że zdenerwowany pacjent także u nas wywoła stres. Osobami, które szczególnie boją się znieczulenia są dzieci. Dzieci boją się mimo że nie mają żadnych jeszcze skojarzeń z leczeniem zębów. Znieczulenia mocno boją się także osoby dorosłe, które z wcześniejszych wizyt wyniosły niemiłe doświadczenia, zwłaszcza jeśli wizyty te miały miejsce kilkanaście lat wstecz.

Znieczulenie u dentysty

Kilka dekad temu znieczulenie miejscowe podawane było o wiele grubszymi igłami niż ma to miejsce dzisiaj. Wkłucie było więc bolesne, a środek znieczulający powodował drętwienie znacznej części twarzy. Dzisiaj do dyspozycji stomatologów jest sprzęt bardzo nowoczesny. Mają wiele możliwości zlikwidowania dyskomfortu, bólu i stresu u pacjenta jeszcze zanim przystąpią do podawania znieczulenia.

Znieczulenie miejscowe

Do podania znieczulenia miejscowego można zastosować: sedację wziewną – polega ona na podaniu mieszanki tlenu i podtlenku azotu (gaz rozweselający) poprzez maseczkę gazową. Pacjent pozostaje świadomy, nie traci możliwości komunikowania się, ale jest zrelaksowany i rozluźniony; znieczulenie powierzchniowe – żel nakłada się w miejscu, w którym później zostanie podane znieczulenie właściwe. Po zastosowaniu znieczulenia powierzchniowego, pacjent nie czuje, kiedy wkłuwana jest igła.

Znieczulenie wstępne stosuje się u pacjentów odczuwających paniczny lęk przed ukłuciem oraz u dzieci; premedykację – dentysta podaje leki, które znoszą odczuwanie lęku przed zabiegiem i jednocześnie mają działanie uspokajające. Premedykację stosuje się u osób dorosłych i dzieci. Lek podaje się dożylnie, domięśniowo, doustnie lub doodbytniczo. Przed podaniem leku niezbędne jest przeprowadzenie bardzo dokładnego wywiadu.

Autor

Krzysztof Lis

Redakcja graybox.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@graybox.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie ze strachem przed wizytą u stomatologa. Dzięki nam, dowiesz się ile kosztują najskuteczniejsze zabiegi dentystyczne. Nie lekceważ dolegliwości jamy ustnej.

Zadbaj o swoje zęby już dziś i ciesz się ze zdrowego i pięknego uśmiechu.