Stomatolog jako lekarz pierwszego kontaktu

Wizyta kontrolna u dentysty

Przychodzi pacjent do dentysty i po przeglądzie jamy ustnej dowie się, że będzie trzeba się spotkać z medycznymi specjalistami, którzy ze stomatologią nie mają nic wspólnego. Wbrew pozorom stomatolog nie okazuje się w tym przypadku jasnowidzem. Wydając zalecenia konsultacji z lekarzami specjalizującymi się także w innych dziedzinach medycyny. Dentysta może być jak lekarz pierwszego kontaktu, ponieważ cześć chorób właśnie będzie się pojawiać i objawiać w jamie ustnej najpierw a dopiero potem w inny sposób. (http://www.pro-orto-dent.pl/o-nas.html)

Wizyta u stomatologa może stać się elementem, który skłoni nas do podejrzeń albo też przyczyni się do różnych schorzeń, wśród których są także te niebezpieczne i będzie można rozpocząć działanie również w zakresie chorób nowotworowych. Uchronić można się przed komplikacjami, które będą związane z rozwojem późno wykrywanych chorób układowych. Można liczyć również na zabezpieczenie przed przeniesieniem patogennych drobnoustrojów z jamy ustnej do krwi i w ten sposób będzie można chronić się przed ogólnoustrojowymi skutkami zakażenia odogniskowego z najcięższymi konsekwencjami tego stanu.

Widać zatem, że stomatolog podczas każdego przeglądu jamy ustnej pełnić będzie rolę diagnosty i specjalisty w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Poza infekcjami sezonowymi, które manifestuje się najczęściej występującymi okresowo zaczerwienieniem na jamie ustnej i języku. Mogą się pojawić zmiany w wyglądzie. Na liście poważnych chorób, na które mogą zwracać uwagę stomatolodzy mamy wiele rożnych propozycji.

Wizyta u stomatologa

Stomatolog może zasugerować konsultację z:

Diabetologiem

Kiedy będzie się podejrzewać cukrzycę. Świadczą o niej długo i trudno gojące się ranki. Mogą się pojawić uszkodzenia śluzówki, zwiększona podatność na zapalenie dziąseł i przyzębia. Może się także pojawiać problem z suchością w jamie ustnej połączona z zaburzeniami odczuwania smaku.

Onkologiem

Jeśli będą się pojawić wypukłości, guzki czy rozlane białe plamy, których nie będzie się dało zetrzeć palcem. Zmiany mogą świadczyć o tym, że zaczynają się nowotworowe zmiany.

Endokrynologiem

Kiedy pacjent będzie się uskarżać na pieczenie w jamie ustnej ma przerośnięty język, zaburzenia smaku, zwiększoną podatnością na próchnicę zębów.

Gastrologiem

Kiedy pacjent w wywiadzie wspomni o częstym odbijaniu czy uczuciu kwaśności i palenia albo też dyskomforcie w jamie brzusznej to będzie można dostać skierowanie do gastrologa.

Autor

Krzysztof Lis

Redakcja graybox.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@graybox.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie ze strachem przed wizytą u stomatologa. Dzięki nam, dowiesz się ile kosztują najskuteczniejsze zabiegi dentystyczne. Nie lekceważ dolegliwości jamy ustnej.

Zadbaj o swoje zęby już dziś i ciesz się ze zdrowego i pięknego uśmiechu.