Psychologiczne podejście współczesnej stomatologii do pacjenta

Stomatolog

Dentysta działa jak psycholog? Nie tylko!

W szczególnych przypadkach może być również w jakieś mierze psychiatrą. Czy będzie to dla pacjentów dobre. W określonych sytuacjach zdecydowanie tak. Psycholog to specjalista od rozpoznawania, wyjaśniania i przewidywania ludzkich zachowań. Wysłucha, wspomoże radą, zasugeruje.  (http://www.pro-orto-dent.pl/o-nas.html)  Naświetli drogę, zmusi do zastanowienia i określenia własnych uczuć oraz emocji. Ale nie będzie nam przepisywał leków do leczenia takich zaburzeń. Podobnie jak psychoterapeuta skupiających się na długotrwałej pracy z pacjentem, której celem będzie zmiana postawy i zachowań pacjenta. Psychiatra to lekarz, który może stosować środki farmakologiczne, które zlikwidują lęki, fobie i przywrócą równowagę.

A dentysta?…

Zawód: dentysta

Dentysta to również lekarz. W podstawowym założeniu zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej. Czasem musi pokierować wybujałymi marzeniami pacjenta, czasem natchnąć przekonaniem, że piękny uśmiech rzeczywiście może być szansą na sukces w życiu i dlatego warto poświęci wiele dla jego zdobycia. Niektórzy pacjenci oczekują jedynie podstaw, a więc to że lekarz poradzi sobie z chorymi zębami a jednocześnie zmniejszy strach przed leczeniem. To wystarczy. Jest jednak spora grupa pacjentów bardziej wymagających, którzy oczekują, że dentysta zapewni doskonały uśmiech. Ale są i tacy, którzy idą tam z wielką obawą

Lęk przed dentystą

Dentofobia

Dentysta musi umieć pomóc dosłownie każdemu pacjentowi niezależnie od wieku, osobowości, stanu psychicznego osoby, która na takim fotelu będzie siadać. To nie będzie proste zadanie, bo psychiki Polaków są różne i często mało optymistyczne.

Wstydliwy problem leczenia emocji

Wyniki prowadzonych badań opinii publicznej pokazują nam, że Polacy mają problem z emocjami a tym samym konieczne będzie ich leczenie. Wśród licznie pojawiających się problemów jest właśnie kwestia związana z pojawiającymi się zaburzeniami określonymi jako dentofobia, gdy pacjent obawia się panicznie wizyty u dentysty. Jak się okazuje to problem, który trzeba leczyć. Część pacjentów liczy na to, że z zaburzeniem poradzi sobie samodzielnie, część będzie obawiać się wizyty u dentysty i to od nich będą te osoby oczekiwać pomocy w tym, by te obawy przezwyciężyć.

Autor

Renata Wiśnia

Redakcja graybox.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@graybox.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie ze strachem przed wizytą u stomatologa. Dzięki nam, dowiesz się ile kosztują najskuteczniejsze zabiegi dentystyczne. Nie lekceważ dolegliwości jamy ustnej.

Zadbaj o swoje zęby już dziś i ciesz się ze zdrowego i pięknego uśmiechu.